czwartek, 28 października 2010

szal estoński. problemy

próbuję robić szal. i coś idzie mi zupełnie źle. niby dobrze wszystko wyliczyłam, narzuciłam odpowiednią ilość oczek na druty a jednak przy przerabianiu próbki już w pierwszym rzędzie oczek mi zabrakło. narzuciłam jeszcze raz, w miejscach gdzie przerabiać się powinno dwa naraz dodałam dodatkowe (przy narzucaniu). pierwszy rząd wyszedł, drugi - same lewe też. natomiast trzeci- ze wzorem znowu nie - oczek zabrakło.
nie rozumiem co robię źle. przerasta mnie to. pomocy!


wzór z którym się męczę. chciałam zrobić próbkę (nie cierpię robić próbek). narzuciłam 45 oczek (4 brzegowe + 5 + 20 motywu + 2 + 4 brzegowe). przerobiłam jeden rząd prawymi oczkami, drugi lewymi. w trzecim zaczęłam robić schemat. i mniej więcej w dwóch trzecich (po motywie powtarzanym) odkryłam że zabrakło mi oczek. mam podejrzenie, że to ja, bo w innym schemacie było to samo. mam też podejrzenie, że nie tak jest coś z moim przerabianiem oczek slip slip knit, (1s2ktog) i 2ktog.[w podstawie(rzędzie poniżej mam w miejscu np.2ktog przecież jedno oczko, a przerabiam razem dwa, więc schemat mi się rozjeżdża. coś w tym miejscu robię źle i jest to najprawdopodobniej coś wielce podstawowego i nie do końca sprytnego. próbowałam różnych schematów i we wszystkich dzieje mi się tak samo. masakra.

10 komentarzy:

 1. Jaki wzór? Jak to wychodzi? Może będę mogła pomóc (aczkolwiek nie mam akurat tej książki, wiec samo podanie strony nie pozwoli mi się zorientować :-?). Może czegoś nie zauważyłaś, np przerabiasz 2 oczka razem zamiast trzech?
  Przy wzorach z Knitted Lace of Estonia nauczyłam się, że należy je robić "na pałę", czyli dokładnie tak, jak w opisie, bez myślenia. Wtedy wychodzą.

  OdpowiedzUsuń
 2. dokleiłam wzór i opis problemów moich. robię na pałę i brakuje mi coś koło 15 oczek. mam wrażenie że problem jest w tych przerabianych razem. nie rozumiem dlaczego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że szkopuł tkwi w ssk. A teraz łamaniec:

  SSK is 2st to 1 st decrease. You slip one st knitwise on right hand needle, then second st knitwise, then you return those slipped stitches to left hand needle and knit them together.
  (na Boga! dlaczego to brzmi jaśniej po angielsku?! Przez 10 minut próbowałam to opisać po polsku i zupełnie nic sensownego z tego nie wyszło.)
  Jeśli to nie to, to pogłówkuję dalej.

  OdpowiedzUsuń
 4. mam problem z odejmowaniem oczek. powiedzmy ze narzuciłam 10 oczek, przerobiłam, w piątym zrobiłam narzut w szóstym mam ssk. na drucie mam 4 oczka do przerobienia, po przerobieniu ssk zostają mi 2 oczka do przerobienia a na schemacie mam jeszcze 3. i nie wiem jak to obejść:[

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie ma takiej opcji. Dziabiesz 5 o., robisz narzut (wtedy na prawym drucie masz 5o i narzut a na lewym pozostałe 5), robisz ssk i zostają do końca 3 oczka. Musi tak być. Jesli tak nie jest, to albo robisz pierwsze oczko brzegowe, które nie wlicza się do wzoru, ale "zżera" oczko, albo zamiast ssk robisz np. sk2tgpsso (fajny skrót, hyhy...) czyli zamiast z dwóch jedno-z trzech jedno.

  OdpowiedzUsuń
 6. ha! i to może być to:]
  w sumie coś nie tak może być w narzucie. jako "narzut" liczę nałożenia nitki na drut i przerobienie następnego oczka. a może to tylko nałożenie nitki na drut?
  w każdym razie, jak tylko wrócę do domu siadam do ponownego dziergania:]
  dziękuję za rady i podpowiedzi:]

  OdpowiedzUsuń
 7. Tylko nałożenie nitki na drut. Robi się jedno oczko z niczego, czyli z nitki "pracującej".
  No to satysfakcjonującego dłubania życzę ;-)
  Cieszę się, ze mogłam pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 8. jeszcze raz dziękuję:] wiedziałam, że to musi być coś oczywistego:]

  OdpowiedzUsuń
 9. Kibicuję Ci w tych zmaganiach :) Jak to rozgryziesz, to może i ja się odważę na jakiś koronkowy wzór.

  OdpowiedzUsuń
 10. jest coraz lepiej, aczkolwiek zarzuciłam pierwotny wzór - będzie tylko borderem - wzór szala natomiast został magicznie uproszczony:]

  OdpowiedzUsuń