wtorek, 29 marca 2011

tsuru


 
 TSURU to po japońsku żuraw. W Japonii jest symbolem szczęścia i długowieczności.  Według japońskiej tradycji, jeżeli ktoś pragnie by spełniło się jego marzenie, by ktoś bliski powrócił do zdrowia, układa w tej intencji tysiąc żurawi, czyli senbazuru.
W obliczu tragedii jaka nawiedziła Japonię każdy z nas może wesprzeć cierpiących choćby w warstwie symbolicznej.  Dlatego też Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie zorganizowało akcję Tsuru.  Akcja polegać ma na wykonaniu origami - żurawia. Każdego kto poczuje solidarność z narodem japońskim prosimy o wykonanie żurawia wg niżej podanych zasad.
Specyfika tego origami zakłada wykonanie go z kartki o wymiarach 15x15 cm. Ale uwaga! Kartka ma mieć indywidualny charakter  - powinien się na niej znaleźć rysunek, tekst lub choćby kilka słów wsparcia zaadresowanych dla Japończyków. Tym samym każde origami nabierze indywidualnego charakteru.
Efekt tej akcji ma być zaprezentowany w Muzeum Sztuki i Techniki Manggha w niedzielę 17.04.2011. Przewidywana jest też licytacja origami stworzonych przez znanych twórców,  z której dochód ma być przekazany dla ofiar tragedii.

Żurawie będziemy składać w Planecie, startujemy już 5.04, o godzinie 17. Wspierać nas będzie grupa ucząca się języka japońskiego w jednej z olsztyńskich szkół językowych, wraz ze swym nauczycielem.
Złożone orgiami można dostarczać do Planety do piątku 8.04. Będzie można również składać żurawie na miejscu w bibliotece (dostępne będą instrukcje i pomoc bibliotekarza). Wszystkie wyślemy do Krakowa, do Muzeum Manggha. 

instrukcja składania żurawia


tekst notki zawiera cytaty z informacji zamieszczonej na stronie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie autorstwa Aleksandra Janickiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz